Mestská džungľa: Sprievodca po najlepších izbových rastlinách

Útulný domov si nemožno predstaviť bez izbových rastlin – oživia interiér a potešia oko. Starostlivosť o ne vám nezaberie veľa času, najmä ak budete postupovať podľa týchto odporúčaní. Stačí vedieť iba 10 základných pravidiel.

  1. Rastlina musí zodpovedať veľkosti miestnosti.
    Pri výbere kvetu dávajte pozor na jeho veľkosť. Veľké rastliny nepatria do malej miestnosti. Malé kvety môžu byť naukladané na parapete alebo na poličke. A «zelených obrov» umiestnite do priestrannej obývačky, kde sa budú cítiť pohodlne.
  2. Rastlina potrebuje svetlo.
    Slnečné svetlo je nevyhnutné pre všetok život na Zemi a izbové rastliny nie sú výnimkou. Príliš silné lúče ale môžu vašim domácim miláčikom uškodiť. Musíte brať do úvahy aj priania samotných kvetov. Rastliny milujúce tieň sa budú v polotieni cítiť skvele a pre rastliny, ktoré milujú slnko, si pripravte parapety okien orientovaných na juh.
  3. Správny teplotný režim je zárukou zdravia.
    Nielen my sa trasieme od chladu – je životne dôležité, aby sa dostatočne zahriali aj naše kvety. Najmä preto, že väčšina rastlín k nám prišla z iného, ​​miernejšieho podnebia. Snažte sa preto zabrániť prílišnému ochladeniu vzduchu a v zime udržujte teplotu v rozumných medziach. Teplo z radiátorov je nebezpečné nielen pre kvety, ale aj pre domácich miláčikov.
  4. Vlhkosť je základom života rastlín.
    Správna zálievka je pre izbové kvety rovnako dôležitá ako svetlo. Rastliny by sme mali polievať odstátou vodou – nie príliš teplou ani studenou. Prebytočná voda by mala voľne vytekať z drenážneho otvoru v kvetináči. Vyhnite sa presušeniu a premokreniu zeminy.
  5. Nezabudnite rosiť listy.
    Vodu nepotrebujú len korene kvetov, ale aj zelená časť rastliny. Roste kvet podľa potreby. V zime je potrebné tento proces vykonávať častejšie, pretože vzduch v byte je suchý. Kvetine môžete dopriať aj skutočnú sprchu. Rastlina sa po takejto vodnej procedúre doslova zmení pred našimi očami!
  6. Nájdite správnu pôdu.
    Zloženie pôdy by ste mali zvoliť individuálne pre každý druh rastliny. Pôda môže byť zásaditá, neutrálna alebo kyslá. Musí prepúšťať vodu a kyslík a dobre absorbovať vlhkosť. Môžete si zakúpiť už hotovú zmes vhodnú pre daný kvet.
  7. Presádzajte kvety podľa potreby.
    Pri dobrej starostlivosti budú rastliny rásť a rozvíjať sa. Zväčšuje sa aj ich koreňový systém, preto je potrebné kvety včas presadiť do objemnejšej nádoby. Niekedy nie je potrebné presádzať, ale iba preložiť (aby ste nenarušili koreňový systém). V tomto prípade sa rastlina vyberie z kvetináča spolu zo zeminou a umiestni sa do veľkej nádoby.
  8. Chráňte rastliny pred škodcami
    Aj keď sa o svojho zeleného kamaráta pravidelne staráte, existuje riziko, že sa na jeho listoch objavia škodcovia. Ak si všimnete, že na vašu kvetinu zaútočili nechcení hostia, mali by ste sa zbaviť všetkých postihnutých oblastí rastliny a potom hmyz odstrániť špongiou namočenou v alkoholovom roztoku.
  9. Kyprenie pôdy je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti.
    Nie všetci pestovatelia si uvedomujú, že rastliny potrebujú pravidelne prekypriť zeminu v kvetináči. To uľahčuje vstup vlhkosti a kyslíka do pôdy.
  10. Každý potrebuje lásku a pozornosť.
    Izbové rastliny vyžadujú vašu pozornosť a starostlivosť. Mali by ste ich nielen zalievať, ale tiež odstraňovať suché kvety a listy, kypriť pôdu a zabezpečiť vhodné svetelné podmienky. Nezabudnite z nich utierať prach vlhkou handričkou. A ak rastlina spadne, poskytnite jej spoľahlivú podporu.

Starostlivosť o kvety zahŕňa mnoho tajomstiev, ale všetky začínajú základmi!